ترافیک-شهری

تاثیر سرویس های ایاب و ذهاب در کاهش آلاینده های زیست محیطی

همزمان با آغاز فصل مدارس و دانشگاه ها، مشکلات ترافیکی در هسته ی مرکزی کلان شهرها روبه افزایش است و در این میان علاوه بر سایر عوامل افزایش آلایندگی هوا، بیش از چندین هزار نفر از کارکنان ادارت شهر نیز به جای سرویس از اتومبیل شخصی خود استفاده و در محل کار خود حضور می‌یابند که این خود می تواند یکی از عوامل ترافیک و ایجاد آلودگی و سفرهای درون شهری را افزایش دهد.

طبق آمارهای جهانی افزایش میزان سوخت و استفاده ی نادرست از الگوی مناسب سوخت عامل اصلی مرگ و میر ناشی از بیماری‌های ریوی و سکته های قلبی و انواع بیماری های دیگر بوده که با افزایش آلودگی های هوا این امار به سرعت رو به رشد است. 

تاثیر آلاینده ها بر سلامت محیط زیست

استفاده ی نادرست از الگوی مناسب سوخت در سطح کلان شهرها موجب انواع آلودگی های هوا از جمله افزایش گازهای گلخانه ای و پدیده های وارونگی هوا می شود.استفاده ی نادرست از الگوی مناسب سوخت در حمل و نقل یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا در کلان شهر ها است و این عامل موجب افزایش میزان آلودگی گازهایCO . SO2 .NO2، CO2. NOX .O3 شده است.

سوخت‌های فسیلی علی رغم تولید گاز‌های دی اکسید کربن و منوکسید کربن و ذرات معلق در هوا با تولید گازهای دی اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگرد موجب بارش باران های اسیدی و آلاینده های فتوشیمیایی می شوند و صدمات جبران ناپذیری به زندگی انسان ها از جمله تغییر اقلیم، مرگ و میر و گرم شدن کره زمین و نابودی زیستگاه ها وارد می کند.

معاونت راهبردی ریاست جمهوری در سال ۹۰ براساس بند ح ماده ۱۴۵ قانون‌ برنامه پنج ساله‌ چهارم‌ توسعه، به دلیل هزینه‌های جاری بالای سرویس‌های ادارات نسبت به حذف آن‌ها و اختصاص مبلغ این خدمت به کارکنان اقدام کرده بود و تمامی خدماتی‌ دستگاه‌ها برای‌ کارکنان‌ خود در زمینه‌های‌ مختلف‌ با پرداخت‌ یارانه‌ مستقیم‌ انجام می شود.

در سال‌های گذشته کارکنان نهادهای دولتی در کشور با استفاده از سرویس و اتوبوس و یا مینی بوس به محل کار خود رفت و آمد می کردند که اکنون با حذف این اقدام، هرکدام از کارمندان با خودروی شخصی خود به سازمان مراجعه می‌کنند و این امر موجب افزایش مصرف سوخت، آلودگی هوا و افزایش ترافیک در سطح شهرها می‌شود.  تمامی شهروندان از جمله کارکنان اداری باید ابتدا میزان ترافیک شهری را از طریق استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی و قطار شهری، اتوبوس های سریع السیر و تاکسی‌های استاندارد کاهش دهند تا تردد خودروهای شخصی و مصرف سوخت در سطح شهر کاهش یابد.

با وجود اینکه کارمندان به دلایل مختلف از جمله نبود زیرساخت‌های مناسب حمل و نقل عمومی، سیل عظیم خودروهای شخصی خود را وارد خیابان‌‌ها کرده و در کنار ادارات پارک می‌کنند، با افزایش پی در پی روزهای آلوده ی کلانشهرها هنوز هم خبری از اقدامات عملی برای کاهش ترافیک و زمینه سازی برای عدم استفاده از خودروهای شخصی انجام نمی‌شود.

درست است که برقراری سرویس ادارات و تعطیلی پنج شنبه‌ها یکی از راهکارهای موثر جهت کاهش آلودگی هوا است، با برقراری مجدد سرویس ادارات و کارخانه ها می‌توان از کاهش بار ترافیکی شهری و آلایندگی هوا به شدت جلوگیری کرد.علاوه بر این دولت اعتبارات سرویس ادارات را در قالب هزینه‌ی ایاب و ذهاب به کارمندان پرداخت می کند،اما  اگر در سازمانی کارمندان جهت برقراری سرویس اداره با مدیرکل هماهنگی و همکاری کنند، می توانند سرویس سازمان خود را مجددا برقرار کنند و از این لحاظ هیچ مشکل قانونی وجود ندارد.

علاوه بر نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری که یکی از راهکارهای پیشنهادی جهت کاهش آلودگی هوا است، از دیگر راهکارها می‌توان اقداماتی مانند تامین اعتبار جهت مطالعه منشاء یابی ذرات معلق و تولید مدل پیش بینی آلودگی هوا، افزایش سرانه فضای سبز، ایجاد زیر ساخت های لازم جهت خودداری از سفر های غیر ضروری (توسعه دولت الکترونیک) را اجرایی کرد.

همچنین تامین اعتبار برای استمرار مطالعه سالانه فهرست منابع انتشار آلاینده، گستره توزیع سوخت بنزین و گازوئیل یورو ۴ در سطح کلان شهرها، برخورد قاطع با خودرو های دود زا و فاقد معاینه فنی خودرو، استمرار در تامین سوخت گاز نیروگاه از راهکارهای موثر جهت کاهش الایندگی هوای کلانشهرها است.

علاوه بر همه موارد بیان شده باید فرهنگ صحیح و عمومی جهت کاهش آلاینده های هوا در جامعه نهادینه شود.انجام اقداماتی مانند کاهش مصرف سوخت، افزایش استاندار سوخت و خودروها، افزایش فضای سبز، استفاده از تکنولوژی‌های پاک و استاندار روز در صنعت، کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی در صنعت، استفاده از سوخت های تجدیدپذیر مانند خورشیدی، زمین گرمایی انرژی بادی می‌تواند کاهش آلودگی هوا را به حداقل برساند.

بر اساس این گزارش، با شرایط پیش آمده در خصوص آلودگی هوای کلانشهرها ، امیدواریم دولت با بررسی موضوع بازگشت سرویس ایاب و ذهاب به ادارات، گامی عملی در راستای کاهش ترافیک  و آلودگی شهرها بردارد.

خیلی از افراد برای رفت و آمدهای بین شهری دچار مشکل می‌شوند، شرکت آموت سفر پارسه گشت برای حل این مشکل خدماتی همچون تاکسی بین شهری ارائه داده است. برای دسترسی سریع به تاکسی تهران اصفهان کلیک کنید.

اشتراک گذاری :

پست های دیگر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن